Skip links

Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Ve Aksesuar Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Küçük salonu dekore etmek oldukça zor bir işlemdir. Odayı boğmadan ferah görünmesi için özellikle küçük salonlarda dekorasyona dikkat edilmesi gerekmektedir. Yoğun ürün kullanılması odayı olduğundan çok daha küçük gösterebilmektedir. Öncelikle küçük salonların duvar renklerinin olabildiğince açık tercih edilmesi gerekmektedir. Açık renkler odanın daha ferah ve havadar görünmesine olanak sağlamaktadır. Bunun yanı sıra mobilya renklerinin de koyu olmaması gereklidir. Koyu renk mobilyalar büyük salonlar için çok daha uygun olacaktır. Büyük ve kaba mobilyalardan çok zarif ve küçük mobilya tercihleri küçük salonlar için uygun olacaktır. Özellikle köşeleri değerlendirmek ve yerden tasarruf etmek için köşe takımları tercih edilmelidir. Köşe takımı yerden tasarruf

edilmesine yardımcı olurken aynı zamanda şık bir görüntüye sebebiyet verecektir.

 

Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri

  • Dekor ürünleri seçilirken olabildiğince minimal ürünler tercih edilmelidir. Fakat salonun ihtiyaçlarını farklı dekor ürünleri tamamlayabilirsiniz. Saatler her evin duvarında bulunan bir ihtiyaçtır. Birbirinden farklı birçok saat çeşidi bulunmaktadır. Saatlerin dekorasyon ürünleri oldukları düşünüldüğünde seçilen saat ile duvarınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

 

  • Salonun bir diğer ihtiyacı ise minder ve yastıklardır. Oldukça basit bir şekilde seçtiğiniz minder veya kırlentler ile salonunuza farklı bir hava katabilirsiniz. Küçük salonlar için genellikle açık renkli mobilyalar tercih edilmektedir. Bu mobilyalara oranla daha koyu veya canlı renkleri tercih ederek salonunuzun havasını değiştirebilirsiniz. Zıt renklerin muhteşem kontrastı ile küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.

 

  • Aydınlatma tercihleri de salonu dekore ederken dikkat edilmesi gereken detaylar arasındadır. Aydınlatma için kullanılan abajurlar ile salonunuzun aydınlatma ihtiyacını karşılarken salonunuza şıklık katabilirsiniz.

 

  • Çiçekler hiç şüphesiz kadınların en sevdiği dekor ürünleri arasındadır. Fakat toprakla uğraşmak istemedikleri için çiçeklerden vazgeçenlerin sayısı da az değildir. Canlı gibi görünen ve bakım gerektirmeyen çiçekler ile salonunuzun bir köşesinde yeşil tonu ile huzur bulabilirsiniz. Herhangi bir bakıma ihtiyaç duymayan ve yapay olduğu anlaşılmayan bu çiçekleri sadece salonunuzda değil evinizin herhangi bir yerinde kullanabilirsiniz.

 

  • Salonların duvarlarının olmazsa olmazı olan tablo seçimleri özellikle küçük salona sahip kişilerin dikkat etmesi gereken bir husustur. Büyük tablo seçimlerinden uzak durulmalıdır. Bunun yerine küçük tablolar kullanılarak duvar renklendirilebilir.

 

  • Salonunuzun küçük bir köşesinde yer alan duvarı farklı renge boyayabilirsiniz. Bu durum odaya farklılık katacağı gibi daha geniş ve ferah görünmesine de olanak sağlayacaktır.

 

  • Aldığınız ürünlerin çok amaçlı olarak kullanılabilen ürünler olmasına da özen göstermeniz gerekmektedir. Küçük salonun ortasında, orta sehpa kullanılmasına gerek yoktur ve bu durum yapılan en büyük dekorasyon hatalarından biridir. Salon içerisinde gezilecek alanlar bırakılması gereklidir. Bu sebeple büyük sehpalardan uzak durulmalıdır.

 

  • Seçilen mobilyaların birbiri ile uyum halinde olması gerekmektedir. Açık tonlarda kaba olmayan ve kullanışlı ürünler tercih edilmelidir.

 

  • Dar bir alanı geniş göstermek aslında zor bir işlem değildir. Seçilen aksesuar ve mobilya bütünlüğü ile ferah bir alan elde edebilirsiniz. Duvar kirişlerini farklı renklerde boyayabilir ve boyadığınız bu alanlara dekoratif raflar ekleyebilirsiniz. Bu şekilde kullanışlı bir alana kolayca sahip olabilirsiniz.

 

  • Büyük televizyon ünitelerinden kaçınmak gerekmektedir. Televizyonu duvara asmak yer anlamında büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Duvara monte ettiğiniz televizyonun yanlarına küçük raflar ekleyerek dekoratif bir hale getirebilirsiniz.

Leave a comment